Tomáš Meiser vystudoval pedagogiku se zaměřením matematika a fyzika; učit na školu ale nešel. Neformálnímu vzdělávání se i přesto věnuje již třetím rokem v Techmanii, kde působí jako kurátor nově vznikající Expozice vesmír a spolu s tím má na starost i tvorbu filmů pro nové 3D Planetárium.
Techmania Science Center v lednu otevírá první 3D planetárium v ČR. Není však unikátní jen pro svoji 3D technologii, ale také v Čechách ojedinělým promítáním na kulovou plochu. „Obraz pak na člověka působí mnohem silnějším prostorovým dojmem,“ doplňuje Tomáš Meiser, který může být právem nazýván jedním z ideových otců plzeňského planetária.
Hned na začátku jsme se jej zeptali na otázku, která možná trápí mnohé Plzeňany – jak se od sebe liší planetárium a hvězdárna? „Oproti hvězdárně nemá planetárium dalekohled, ale i přesto zde návštěvníkovi nabídneme výhled na 140 000 hvězd. Dostane se daleko za hranice naší sluneční soustavy; až tam, kam by běžným okem ani dalekohledem nedohlédl. V zimě to má navíc tu výhodu, že nemusíte mrznout u dalekohledu,“ dodává s úsměvem.
Dětem je vesmír často uzavřený složitými rovnicemi, které ztrácí onen prvotní půvab pozorování noční oblohy. V Techmanii však doufají, že nové planetárium pomůže dětem i dospělým oči znovu otevřít a vyvolat v nich touhu po poznání. „Nechceme nahradit klasické hvězdárny, ani jiné vědecké instituce, usilujeme o to, vznítit v dětech jiskru zvídavosti a být jedničkou v popularizaci astronomie, tedy poutavým způsobem návštěvníkům přiblížit výzkum vesmírných těles a jejich soustav.“ V souvislosti s tím upozornil Tomáš i na jeden z exponátů, na který se již v listopadu mohou návštěvníci těšit. Zaměřuje se na mimozemské civilizace a pomocí speciální rovnice, jejíž parametry si nastavují sami návštěvníci, si může každý sám odpovědět na otázku, zdali jsme ve vesmíru sami.
„Tvorba nové expozice není rozhodně jednoduchou záležitostí, musí na ní spolupracovat didaktici, designéři a grafici,“ popisuje Tomáš, který zastává roli kurátora celé expozice a v jehož osobě se všechny zmíněné obory protínají. Dohlíží nejen na to, aby byla expozice pro návštěvníky zábavná, ale na starost má i její faktickou správnost. Sám však přiznává, že některé složité problémy konzultuje
i s dalšími odborníky.
Krom nových exponátů a výletů ke hvězdám ale plánuje Tomáš Meiser pro návštěvníky planetária i další možnosti jeho využití. Do budoucna chce v planetáriu realizovat také svatby pod hvězdným nebem. „A těch možností je mnohem více, pokud si přejete být oddáni na prstencích Saturnu, nebo mít svatební hostinu pod mlhovinou v Orionu, planetárium Vám to umožní,“ zakončuje Meiser.
Napsat komentář