Binlong Li pochází z čínského Si-anu, z města proslulého terakotovou armádou. Osud a práce ho však zavály na opačnou stranu zeměkoule, do Plzně. Na Západočeské univerzitě pracuje v rámci projektu EXLIZ jako postdoktorand pod vedením profesora Zdeňka Ryjáčka.
„Binlong byl na doktorandském studiu v Holandsku a já jsem byl oponentem jeho práce,“ vzpomíná profesor Ryjáček na seznámení s čínským studentem. Když se následně objevila příležitost postdoktorandské pozice v Plzni, vybral si Zdeněk Ryjáček právě Binlonga Li. Oblastí jejich společné práce je základní výzkum v oblasti diskrétní matematiky.
„To ovšem neobnáší žádné hrátky s čísly. Správný matematik neumí počítat. Pro mne jsou čísla tragédie,“ ohrazuje se profesor Ryjáček se smíchem. V praxi je jejich práce využitelná třeba při budování a optimalizaci různých sítí. „Jde například o logistiku, rozvoz zboží nebo budování sítí vysílačů. Nebo práce se servery,“ vysvětluje Binlong Li.
Tuhle specifickou oblast matematiky má rád právě proto, že se tu pracuje s grafy, že se tu po výsledku pátrá doslova bod po bodu. „Nemám moc rád matematiku, kde se počítá. Analytické metody, to není nic pro mne,“ směje se mladý Číňan, který si ovšem tenhle předmět oblíbil už jako malý kluk. Dnes prý jeho knihovničku tvoří výhradně knížky o matematice, žádné romány, básně nebo povídky. „Jen ještě pár knih s křesťanskou tematikou, o věcech, nad nimiž přemýšlím,“ říká.
„Laici řadí matematiku do technických disciplín, ale to je špatně. Matematika je přírodní věda a ze všech přírodních věd je nejabstraktnější. Stejně jako mezi společenskými vědami je nejabstraktnější vědou filozofie. Ale toto rozložení vědních disciplín neleží na přímce, nýbrž na kružnici, takže matematika a filosofie nejsou na protipólech, ale jsou ve
skutečnosti nejbližšími sousedy,“ dodává Zdeněk Ryjáček.
Binlog Li žije v Evropě už několik let. Na kulturní a jiné rozdíly si pomalu zvyká. „Zatím nevím, jestli se po skončení své práce na Západočeské univerzitě vrátím domů. V Plzni a v Česku vůbec se mi líbí. Dost možná, že tady zůstanu,“ přemítá usměvavý drobný muž, který pochází z města, v němž žije skoro tolik obyvatel, jako v polovině České republiky a jehož historie sahá tři tisíce let zpátky.
Markéta Čekanová
Tato akce je realizována v rámci projektu EXLIZ – CZ.1.07/2.3.00/30.0013, který JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY.
Leave a Reply